LPIA 2018 State Convention Minutes

LPIA 2018 State Convention Minutes

The meeting was called to order by State Central Committee (SCC) Chair James Schneider at 9:30am. Forty Two credentialed delegates in attendance.

Agenda was approved. Joseph Howe moved to approve agenda, passed by majority vote of delegate body.

Rick Stewart moved to approve past meeting minutes, passed by majority vote of delegate body.

Treasurer’s report was presented by SCC treasurer Sarah Mitchell, motion to approve report approved and passed by majority vote of delegate body.

Co-Chair Ed Wright presented the Constitution and Bylaws report. Bylaws/Constitution amendments were discussed, further updating for major party status and caucus cycle approved. Amendments regarding closed meetings were tabled until next convention upon review of the Constitution and Bylaws Committee.

State Convention recessed until after the District Delegations held their District Conventions.

District Conventions were conducted to elect District Convention Chairs, Secretaries, SCC District Representatives and District Alternative Representatives.

US Congressional District 1:

  • Majority vote elected Myra Matejka as District 1 Convention Chair
  • Majority vote elected James Schneider as District 1 Convention Secretary
  • Majority vote elected Ed Juan as District 1 Representative
  • Majority vote elected Fred Perryman as District 1 Alternate Representative

US Congressional District 2:

Majority vote elected Joey Speak as District 2 Convention Chair

  • Majority vote elected Sarah Mitchell as District 2 Convention Secretary
  • Majority vote elected Ethan Lyle as District 2 Representative
  • Majority vote elected Joey Speak as District 2 Alternate Representative

US Congressional District 3:

Majority vote elected Bryan Holder as District 3 Convention Chair

  • Majority vote elected Joseph Howe as District 3 Convention Secretary
  • Majority vote elected Edward Wright as District 3 Representative
  • Majority vote elected Bryan Holder as District 3 Alternate Representative

US Congressional District 4:

  • Majority vote elected Eric Cooper as District 4 Convention Chair
  • Majority vote elected Susan as District 4 Convention Secretary
  • Majority vote elected Eric Cooper as District 4 Representative
  • Majority vote elected Lynne Gentry as District 4 Alternate Representative

State Convention then reconvened to elect SCC officers, at-large delegates and LNC delegates/alternates

  • Joshua Herbert nominated Joseph Howe for Chair, motion was seconded and carried by majority majority vote of delegation.
  • Jules Ofenbakh nominated Myra Matejka for Co-Chair, motion was seconded and carried by majority majority vote of delegation.
  • Jules Ofenbakh was nominated for Secretary, motion was seconded and carried by majority majority vote of delegation.
  • Joey Speak nominated Sarah Mitchell for Treasurer, motion was seconded and carried by majority majority vote of delegation
  • Jules Ofenbakh nominated Joe Gleason for At-Large Representative, motion was seconded and carried by majority majority vote of delegation.
  • Myra Matejka nominated Carl Krambeck for At-Large Representative, motion was seconded and carried by majority vote of delegation.

LNC 2018 Delegation Elections

The following were nominated and seconded as National Delegate candidates:

National Delegate:

James Schneider

Rick Stewart

Andrew Niklawski

Jules Ofenbakh

Sarah Mitchell

Chris Oglesby

Fred Perryman

Anthony Rudich

Edward Wright

Carla Kramer

Joshua Miller

James Schneider moved to approve the nominees as a slate and for the slate to be voted up by the convention body, motion seconded and carried by majority vote of delegation.

James Schneider moved to approve slate as LNC Delegation, motion seconded and carried by majority vote of delegation.

The following were nominated and seconded as Alternate National Delegate candidates:

Alternate Delegate:

David Melchart

Bryan Holder

Joey Speak

Amanda Swanson

Dale Long

Joseph Howe

Nick Ryan

Ethan Lyle

Charles Betz

James Schneider moved to approve the alternate nominees as a slate and for the slate to be voted up by the convention body, motion seconded and carried by majority vote of delegation.

James Schneider moved to approve slate as LNC Delegation, motion seconded and carried by majority vote of delegation.

James Schneider moved to adjourn convention until convention reconvene to nominate Lt. Governor and statewide candidates in case of ballot vacancies, June 9th, Des Moines Area Community College Auditorium, Newton, Iowa. Motion seconded and carried via majority vote of delegates.

Share This